TÜRK SİNEMASINDA KIBRIS FİLMLERİ (1955-1974)

TÜRK SİNEMASINDA KIBRIS FİLMLERİ (1955-1974)

1955-1974 tarihleri,  Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi bakımından oldukça önemli bir tarihi süreçtir. Bu yıllar arasında Türk film yapımcılarının beyazperdeye taşıdığı filmleri sizler için araştırdık. İşte bu filmler:

TÜRK SİNEMASINDA KIBRIS FİLMLERİ (1955-1974)

Yine 1966 yılında bir diğer  Kıbrıs filmi olan “Fedailer” de, Salih Güney, Serap Olguner, Sevinç Pekin ve Hayati Hamzaoğlu başrolleri paylaşırlar. Filmi Olgun Film adına Kayahan Arıkan yazar ve yönetir.

1966 yılının bir diğer Kıbrıs filmi, Remzi Jöntürk’ün (1936-1987) hem senaryosunu yazdığı, hem de Duru Film için yönettiği “Göklerdeki Sevgil”dir. Kıbrıs semalarında uçağı düşen bir savaş pilotu ve Kıbrıslı Türk sevgilisinin başından geçenlerin anlatıldığı filmin başrollerinde Cüneyt Arkın ve Selda Alkor vardır.

Kıbrıs filmleri kervanına 1966 yılında Saner Film yapımcılığında yönetmen Adnan Saner’in çektiği “Severek Dövüşenler” filmi de katılır. Oyuncular Ediz Hun, Sevda Ferdağ ve Suzan Avcı’dır.

1967 yılında Türk sinemasından bir Kıbrıs filmi daha yerini alır. Rumlar tarafından kaçırılan bir Türk Albayı ve bu süreçte gelişen olayların anlatıldığı “Fedai Komandolar Kıbrıs’ta” ve onun devamı olan “Komandolar GeliyorKale Film adına çekilir. Yönetmen Nejat Okçugil, senarist Temel Tezol ve oyuncular Yılmaz Gündüz ile Nil Kutval’dır.

1968 yılında Kıbrıs olaylarının anlatıldığı birinci milli filmler dönemi sona erer. Erman Film 1974’te Kıbrıs olaylarıyla bağlantısı olmayacak sadece Kıbrıs’ın  mekan olarak yer aldığı “Esir Hayat” filmi Lütfi Akad yönetmenliğinde çekilir.

Dramatik bir aşk hikayesini anlatan bu filmde Perihan Savaş, Tarık Akan, Hulusi Kentmen ve Turgut Boralı başrollerdedir.

20 Temmuz 1974 Barış Harekatının ardından Kıbrıs’ta ikinci milli filmler akımı başlar. 1966’da bir Kıbrıs filmi çeken yönetmen Remzi Jöntürk Barlık Film adına, “Göç” (Kıbrıs Ufuklarında) filmini çeker. Başrol kadrosunda Fikret Hakan, Tanju Korel, Tugay Toksöz ve Salih Güney yer alır.

Yine aynı yıl Müjdat Saylav yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği “Kıbrıslı Fedailer” filmini çeker. Barış Herakatını konu alan bu filmin oyuncuları Salih Güney, Karaca Kaan ve Hayati Hamzaoğlu olur.

Ünlü tiyatro sanatçısı ve oyuncu Yıldız Kenter’in başrolü oynadığı “Kartal Yuvası” yine 1974 yılı filmlerindendir. Barış Harekatı öncesi Rum saldırılarını anlatan film Çağdaş Film tarafından çekiilir. Yönetmen Natuk Baytan’dır. Diğer rollerde Ceyda Karahan, Cemil Şahbaz ve Şükran Güngör oyuncu kadrosundadır.

Türk sinemasının iki dev ismi Fatma Girik ve Cüneyt Arkın’ın başrollerini paylaştığı “Önce Vatan” filmi ayni yıl Duygu Sağıroğlu yönetmenliğinde Uğur Film için çekildi. Film Barış Harekatı sırasında bir Türk subayı ile Kıbrıslı bir kız arasındaki aşkı anlatmaktadır.

Yapımcı Berker İnanoğlu Er Film adına ikinci milli  filmler akımına katılır. Oğlu Sezer İnanoğlu, Perihan Savaş ve Orçun Sonat’ın rol aldığı “Sezercik Küçük Mücahit” filminin senaryosu Erdoğan Tunaş imzalı olup yönetmen koltuğunda Ertem Gönenç yer alır. Bu filmde küçük bir çocuk olan Sezercik’in kahramanlıkları anlatılmaktadır.

O yıl bir Kıbrıs filmi daha çekilir. “Şehitler” filminin başrol oyuncusu Tamer Yiğit’dir. Zulüm ve Kurtuluşu  anlatan  filmde Fatma Belgen, Kuzey Vargın ve Orçun Sonat da yer alır. Gaye Film adına çekilen filmin yönetmeni Çetin İnanç’tır.

Barış harekatını  beyaz perdeye taşıyan bir diğer Türk filmi “Türk Aslanları”dır. Kayhan Arıkan bu filmi yazıp yönetirken Tancan Akın takma ismini kullanmıştır.

1974 yılında son iki film daha üretilir. Seyfi Havaeri Serpil Film adına yönetmenlik yaptığı “Zafer Kartalları”nı çeker. Filmde Perihan Savaş, Ünsal Emre, Diler Saraç ve Ferit Bozkurt oyuncu kadrosundadır.

En çok Kıbrıs filmi çeken  yönetmen  ünvanına sahip olan remzi Jöntürk’ün “Zindan” filminde de Tamer Yiğit, Yıldırım Önal ve Kıbrıs asıllı Feri Cansel rol alırlar.

Ergün Nuri’nin çekmiş olduğu melodram “Hancının Kızı” ve Lütfi Akad’ın çektiği ve hüzünlü bir aşk öyküsünü anlatan “Esir Hayat” filmleri dışında 1959-1974 yılları arasında toplam yirmi film çekilmiştir. Ve bu filmlerin tamamı Kıbrıs olayları ile ilgilidir. Her ne kadar da Kıbrıs’ta yaşanan savaşı ve o günlerde yaşanan acıları beyaz perdeye taşıyarak kamuoyuna aktarmakla önemli bir görevi yerine getiren bu filmler  sanat açısından vasatın altında filmlerdir. Ama yine de beyaz perdeye gönül vermiş olan bu sinema emekçileri önemli bir tarihi görevi üstlenerek  sinema sektörüne katkı koymuşlardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ