Evde Yapabileceğiniz En İyi Cilt Bakımı İpuçları

Evde Yapabileceğiniz En İyi Cilt Bakımı İpuçları

Evde Yapabileceğiniz En İyi Cilt Bakımı İpuçları

BESİNLER

Genel olarak herkesin cilt kusurları vardır. Bunu önlemede ilk kural beslenme  alışkanlıklarına dikkat etmektir. Yağlı bir cildiniz var ise yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir. Abur cubur dediğimiz çikolata,  cips vb. yiyecekleri  mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.  Sizler için sağlıklı bir vücut ve en iyi cilt bakımı için beslenme önerilerini sıralayacağız.

Temel Yağ Asitleri (EFA)

Eminiz ki bu üç kelimeyi sıklıkla duydunuz. Temel yağ asitlerini vücut kendi kendine üretemediği için insanlar diyete ihtiyaç duymaktadır.

Temel yağ asitlerinin faydası çok fazladır. Sağlıklı bir vücut için vücudun  en temel  ihtiyacı olan cildimizdeki nem kaybının önlemesine, güçlenmesine, kırışıklıklar ve lekelerin oluşmasını önlemesine kısacası kusurları gidermeye yardımcı olur. Bu besinler fındık, taze tohum, baklagillerde bulunmakla beraber diyetinize yeşil  yapraklı sebzeleri de dahil edebilirsiniz.

C Vitamini

Anti-oksidan özelliği olan c vitamini cilt bakımı için en önemli vitaminler arasındadır. Ayrıca cildin yaşlanmasını da yavaşlatmada yardımcı olur. Vücudumuz her dört saatte bir yenilenir. Bu yüzden c vitaminini  gün boyunca tutarlı bir miktarda almalıyız. Taze meyve tüketimine özen  göstermeliyiz. Özellikle de narenciye grubunun çok önemli olduğunu bilmeliyiz.

E Vitamini

E vitamini cilt dokularını korumakla birlikte,cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır ve radikal hasarları önler.Birçok sebzede, fındıkta ve tohumda mevcuttur. E vitamini ayrıca kuruyan ve çatlayan dudaklarınız için de dudak kremi veya nemlendirici  olarak da kullanılabilir.

Çinko

Çinko anti-oksidan olmakla birlikte cildin yağ bezelerinin korunmasına da yardımcı olur.Akne ve dermatit  gibi cilt kusurları çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çinko baklagiller, kepekli tahıllar, fındık ve tohumların yanı sıra birçok hayvansal gıdada da bulunur.

Su

Doğal bir vitamindir ve zengin minerallere sahiptir. Su vücudumuzun düzgün ve düzenli çalışması için  ihtiyaç duyulan en önemli besindir. Ayrıca cildimizin nem oranını dengeleyicidir. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bu yüzden günlük su tüketimimize çok dikkat etmeliyiz. Özellikle sıcak havalarda , çok fazla kafeinli içecek tüketildiği zamanlarda, tuzlu yiyeceklerden sonra su tüketimini artırmayı unutmamalıyız.

Topikal Tedaviler

İyi bir cilt bakımı için beslenmek kadar doğal  malzemeler kullanarak da cildimizi canlandırmak için çok etkili yollar olduğunu  bilmekte yarar var.

Cilt Fırçalama

Cilt fırçalama lenf düğümlerine uyarıcı etki yaptığı gibi ayrıca vücuttaki kan dolaşımını da artırır. Cildin ölü derilerden arınmasını sağlar ve selülit görünümünü   azaltır. Nasıl mı? Ciltteki tıkanık bölgeleri açarak cildin hava almasını ve nemlenmesini sağlar. İlk etapta bunu fark etmeseniz  de  sonraki aşamalarda  bunun faydalarını  fark edeceksiniz.  Cildinizi fırçalarken bunu nazikçe yapmaya özen gösterin. Fırçalama işlemini lif kabuklarından oluşan malzemelerle veya  sade kuru bir fırça ile de yapabilirsiniz. Bunu tüm vücüdunuza rahat ve kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Kuruyan ve çatlayan dirseklerinizi, ayaklarınızı, diz kapaklarınızı dairesel hareketlerle fırçalayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan  cevizi yağını  cildi nemlendirmede kullanabiliriz. Ayrıca  cildi kimyasallardan da ayıran bir makyaj temizleyici olarak da kullanabiliriz. Cildinizi dıştan ve içten beslemede de yardımcı olacaktır. Yağlı bir cildiniz varsa bu yağı birkaç dakika cildinize uygulayın ve ardından da durulayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın. Hindistan cevizi yağının soğukta donma özelliği olduğundan  makyajınızı temizlerken  avucunuzun içinde ısıttıktan sonra yüzünüze  uygulayın. Sonra da yüzünüzü ılık su ile durulayın. Makyajınızı temizlerken ayrıca cildinizi de nemlendirmiş olacaksınız.

Ayurveda Tedaviler

Bu  uygulama şekli Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan ve uzun süredir Batıda uygulanan antik  bir sağlık sistemidir.  Cilt için çok besleyici bir özelliğe sahiptir. Abhyanga masajı olarak da bilinir. Tam bir vücut yağı masajıdır ve cilde derin nüfuz ederek  cildi tepeden tırnağa yeniler. Hindistan cevizi yağını özellikle yaz aylarında uygulamak çok kolaydır. Tüm vücuda 15 dakika uygulayarak bekletmelisiniz. Yoga meditasyon yapmış gibi rahat hissetmenizi sağlar. Haftada birkaç kez uygulayarak esnek  yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Günlük hayatınıza diyet ve bazı cilt bakım ipucu önerilerini  ekleyerek sağlıklı, canlı iyi beslenmiş bir cilde  sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Deste Hoca dedi ki:

    Merhabalar ben bayan medyum deste hoca yazılarınızı takip ediyorum gerçekten çok güzel bir yazı yazmışsınız, oldukça faydalı.

BİR YORUM YAZ