DİKKAT ÇEKENLER
| KIBRIS ORTAM |

Doğanın Tüm Renkleri Karmi Köyünde

Girne’nin 8 km batısında ve Beşparmak dağlarının eteklerinde doğanın tüm renkleri Karmi Köyünde. Tatil beldesi Kıbrıs’ta özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında seyahat yapmaktan hoşlananlara ve huzuru arayanlara küçük bir gezi turu tavsiyemiz olacak. Karmi Köyüne mutlaka uğrayın. İlkbahar ve sonbaharda doğanın tüm renkleri Karmi köyünde dantel gibi her tarafı sarmaktadır.

Doğanın Tüm Renkleri Karmi Köyünde

Kıbrıs Adası İngiliz sömürgesi altında iken ingiltere’den adaya gelen aristokratlar ve sanatçılar burada bir yaşam alanı oluşturmuşlar. Akdenizi kucaklayan ve çam kokan bu bölgeye ilginç ve kendine özgü mimari yapısıyla evler yapmaya başlamışlar. Bu güzel köye daha sonraları Amerika’dan ve Avrupa’nın birçok bölgelerinden yeni aileler katılarak, buradaki İngiliz ailelerle yaşamaya başlamışlar.

Günümüzün güzel cenneti ve seyahat tutkunlarının da vazgeçilmez beldesi haline gelen Karmi Köyünün sakinleri 70’li yıllardaki gerginliklerden dolayı bu eski Rum köyü olan Karmi’yi terketmeye başlarlar. Kıbrıs’ta savaş sonrası gerginlik durulduktan sonra ve hükümet kurulduktan sonra bölgede yaşayan yabancılara evlerin yeniden restore edilmesi koşulu ile Karmi tahsis edilir.

Karmi köyü günümüzde Karaman adı ile de anılır. Köy meydanında 1860 yılında inşa edilmiş olan beyaz badanalı bir kilise vardır. Gezi programınız içine Karmi köyünü de eklerseniz mutlaka göreceğiniz bu kilise ve etrafın otantik dokusu elinizdeki fotoğraf makinesinin sürekli çekim yapacağının garantisini verir.

Karmi köyünü dolaşırken ilginizi çekecek diğer hoş bir ayrıntı da köyün dar sokaklarının isimleri olacaktır. Bu isimler Akdeniz’in otantik güzelliğini vurgulayan çiçekler ve ağaçların isimlerinden oluşmaktadır. Sokaklarda gezinirken yaşamın huzurunu hissedeceğiniz Karmi köyü mutlaka gezi programınızda yer alması gereken bir saklı cenneti  andırmaktadır. KKTC sınırları içerisinde bulunan ve Girne bölgesinin en özel köylerinden biri olan Karmi özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında tatil programı yapanların uğrak yerlerindendir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ