Asla Isıtılmaması Gereken 7 Gıda

Asla Isıtılmaması Gereken 7 Gıda

Asla Isıtılmaması Gereken 7 Gıda

Eğer artan gıdaları tekrar ısıtmak gibi bir alışkanlığa sahipseniz, bunun her gıda için pek güvenilir olmadığını sakın aklınızdan çıkarmayınız. Nedeni ise bazı gıdaların yüksek ısıya maruz kaldığında toksik bir hal alabilmesidir.

Bu gıdalar nelerdir? Neden tekrar ısıtmamak gerekir? Sağlığınıza olumsuz etkileri nelerdir?

Ispanak

Ispanağı tüketmenin en doğru yolu, yaprakları tazeyken tüketmek ve mümkün olduğunca çiğ olarak yemektir. Ispanağı pişirmek zorunda kalmadan yapabileceğiniz salata ve krema sosu gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Ispanağı ısıtır yada mikrodalga fırına koyarsanız, bitki yaprağındaki nitrat içeriği nitrit hal alacağından sağlığınıza zarar vermektedir.

Kereviz

Çiğ tüketilmektedir fakat bazen de çorbalara ve soslara konmaktadır. Böyle bir durumda taze pişirilmiş kerevizi hemen tüketmeli artanı ise tekrar ısıtmamak iyi bir seçimdir. Kereviz de nitrat içerdiğinden tekrar ısıtıldığında sağlığınıza zarar verir. Nitritler farklı kanser çeşitlerinin gelişimiyle ilgisi olan bileşenlerdir, fakat böyle bir risk aşırı tüketim durumunda ortaya çıkar. Hangi sebeple olursa olsun kerevizin faydalarından %100 yararlanmanın yolu çiğ tüketmektir.

Yumurta

Artan ve yenilmeyen yumurtayı saklamak iyi bir fikir değildir. Çünkü yumurta tazeliğini, kokusunu, dokusunu ve tadını kaybeder. Isıttığınız takdirde de belli toksik bileşenlerin açığa çıkmasına sebep olmaktadır.

Pancar

Alternatif tıp yıllarca gerekli besleyicilerin ve antioksidanların çok iyi kaynağı olan bu sebze kökünden faydalanmıştır. Fakat pancar ayrıca minimal miktarda nitrat içermektedir. Zararsız olsa bile sebzeyi yüksek ısıya maruz bırakmamak risk almamak önemlidir.


Patates

Aşırı tüketmediğiniz takdirde, sağlığınız için çok faydalı besleyicileri ve bileşenleri içermektedir. Karbonhidrat açısından zengindir ve akşamları tükettiğiniz takdirde kilo sorunu yaşamanıza sebep olur. Ayrıca patatesi tekrar ısıtmanın besleyici değerlerini kaybetmesine sebep olduğunu bilmelisiniz. İlave olarak tat değişir ve ortaya çıkan bazı bileşenler sindirim sisteminiz için sorun çıkarır.

Mantar

Mantar hiçbir şart altında tekrardan ısıtılmaz. Sindirim problemlerine hatta kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Sağlık için için faydalı olsa da sadece taze olarak tüketilmelidir.Yapılması gereken en doğru hareket yeterli miktarda pişirmek ve birkaç saat içerisinde tüketmektir.

Tavuk

Tavuk içerdiği protein nedeniyle, sağlıklı ve dengeli bir diyet için önerilir. Fakat pişmiş olan tavuğu tekrar ısıttığınız zaman tazeliğini kaybeder, protein yapısı bozulur ve sindirim sorunlarına yol açar. Sadece tüketeceğiniz kadar hazırlamanız gerekmektedir. Isıtmanız gerekiyorsa da en düşük ısıyı kullanmalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kombi Merkezi dedi ki:

    güzel bir yazı yazmışsınız biz Kombi Merkezi firması olarak sizi yakından takip etmekteyiz. Çalışmalarınızda özellikle kombi fiyatları ve klima fiyatları hakkında bilgi paylaşırsanız seviniriz.

  2. Kolayca Kirala dedi ki:

    kolaycakirala.com olarak İstanbul’un birçok bölgesinde bulunan evlerimizi günlük en uygun fiyatlarla kiralamaktayız. Şişli günlük kiralık ev ihtiyaçlarınızı bizimle çözebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ