TATİLDE GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA DİKKAT

TATİLDE GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA DİKKAT

TATİLDE GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA DİKKAT

Çoğu insanın yaz mevsimi yapacağı tatil bazen birkaç haftadan ibarettir. Bir yıl boyunca hep bunun hayali kurulur ve bu günlerin en iyi geçmesi için birçok plan ve programlar yapılır. Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmek ve doyasıya eğlenmek ve dinlenmek için yapılan planlar bazen tedbirsizlik yüzünden hüsranla sonuçlanabilir. Tatilin dilediğiniz güzellikte geçmesi için tatilde güneşin zararlı ışınlarına dikkat etmelisiniz. İşte size bununla ilgili bazı ipuçları veriyoruz. Okumanız ve uygulamanızda oldukça fayda var.

Güneş Yanıkları

Kısa süre içerisinde bronzlaşma hevesi ve gerekli önlemlerin alınmaması sonucu başınıza gelebilecek en rahatsızlık verici durumdur. Güneş sizi öyle bir kavurur ki kumsalda iken bunu pek hissedemezsiniz fakat ertesi gün vücudunuza dokunamazsınız. Sonraki günlerde bir daha güneşte durmayı istemez ve gölge yerlere kaçarsınız. Hal böyle olunca da tüm sahil zevkinden uzak kalırsınız. Hiçbir aktiviteyi yapmak istemezsiniz. Bir diğer tehlike de sıcağın etkisi ile vücudunuda oluşan su kaybıdır. Deniz ve havuzdan yararlanarak vücudunuzu serinletebilirsiniz ama kaybettiğiniz suyu mutlaka temin etmeniz gerekir. Asitli içecekler, meyve suları veya alkollü içecekler kesinlikle suyun yerini tutmaz.  Bu nedenle bol su tüketmeniz gerekmektedir. Bu ayrıca derinin yenilenmesini de sağlayacağından güneşin yakıcı etkisini de azaltacaktır.

Güneş Yanıkları İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kesinlikle yüksek faktörlü güneş kremi kullanın. Güneşin en tepe olduğu noktada güneş altında kalmayın. Bol miktarda su tüketmeye özen gösterin. Suya her girip çıkışınızda güneş koruyucu yeniden kullanılmalıdır. Hassas bir cilde sahipseniz daha çok gölgede zaman geçirin ve katılacağınız aktivitelerde mutlaka üzerinize tişört giyin.

Güneş Çarpması

Uzun zaman güneşte kalındığında beyinde olan ve termostat görevi yapan kısım bozulur, vücut ısısı da buna bağlı olarak yükselir.  Eğer bu engellenmezse beyin hücreleri zarar görür. Müdahale edilmesi şarttır. Aksi halde beyinde ödem veya kanama meydana gelir. Güneşin zararlı ışınlarının en çok etkilediği  bölgeler vücudun üstünde bulunan baş bölgesidir.  Saçlar bunu biraz azaltsa da bir yerden sonra etkili olmaz. Saçsız kişiler için bu daha da risklidir. Uzun süre güneşte kalınacaksa şapka takılarak beyin korunmalıdır.

Güneş Çarpmasının Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Belirtiler baş ağrısı bulantı ve kusma olarak kendini gösterir. Yüksek ateş ve nabzın yükselmesi ve terleyememe de güneş çarpmasının en belirgin göstergesidir. Hayalini kurduğunuz  tatilde güneşin zararlı ışınlarına dikkat ederek  güzel ve eğlenceli günler geçirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ