Tarihi Mekan Asmaaltı Meydanı

Tarihi Mekan Asmaaltı Meydanı

Lefkoşa’da bulunan tarihi Asmaaltı Meydanı Lüzinyan döneminine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Kıbrıs’ın idari merkezi olan Sarayönü ve dini merkezi Ayasofya arasında bulunur. Osmanlı öncesine ait bilgiler oldukça  yetersizdir. Osmanlı dönemine ait olan Kumarcılar Hanı girişindeki Ortaçağ kemerinin Osmanlı döneminden önce şekillenmeye başladığı bilinmektedir. Asmaaltı meydanı konaklama ve ticaret merkezi olmaya Osmanlı döneminde başlamıştır.

Tarihi Mekan Asmaaltı Meydanı

Kıbrıs,  Osmanlı döneminde lefkoşa’da yaşayan insanların ve dışardan gelenlerin birçok ihtiyacını karşılama merkezi Asmaaltı Meydanı olmuştur. İhtiyaçların karşılanmasında çevredeki üç hanın yanında  aşhane, hamam, fırın, meyhane, kahvehane, nalbant, bakkal  ve birçok eğlence yeri bulunmaktaydı. Güneyinde Büyük Han ve kuzeyinde Kumarcılar hanı bulunan Asmaaltı Meydanı etrafını çevreleyen yapılarlar yanında iki katlı yapılarla da çevrelenmiş konumdaydı. İki katlı olan yapıların alt katları meydana açılırken üstteki yapıların kapıları ve cumbaları meydanın arkasındaki sokaklara doğru açılmaktaydı. Bu da aile mahremiyetine verilen önemi göstermekteydi.

Lefkoşadaki Bu hanların üçü 1873 yılı itibarıyla Lefkoşa  Asmaaltı Meydanı’nda bulunmaktaydı. Alış-veriş için köylerinden yollara çıkan köylüler ve Anadolu’dan tek direkli gemilerle gelen insanlar bu hanlarda konaklardı. Hanların alt katlarında satılmak için gelen malzemeler bulunurken, üst katlar ise yatmak amacıyla kullanılmaktaydı. Alt katta bulunan revaklar ve orta avlu köyden gelenlerin hayvanlarını bağladıkları yerlerdi.

Köylerden gelirken kullanılan arabalar hanların önüne bırakılırdı. Hayvanların nallanması ve arabaların yağlanması işini de Kumarcılar Hanı girişinde demirci dükkanı olan Yorgo isimli bir Rum tarafından yapılırdı. Asmaaltı Meydanı’nın doğusunda bulunan Miralay Tahir Ağa konağının yanındaki Elmazlı Hamam gündüz kadınların geceleri de erkeklerin yıkandığı yerdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ