TARİH ÖNCESİ KIBRIS ADASI

TARİH ÖNCESİ KIBRIS ADASI

Kıbrıs Adası’nda yaşam Bronz Çağı’na geçişle değişime uğrar. Büyük Mesarya (Mesaoria) ovası ve dağların eteklerinde yeni bir yaşam başlar. Vuni (Vounous)’de yapılan kazılar sonucu Bronz Çağı’na ait olan bir kaya mezarında bulunan eserler, toprak çanak çömlekleri özellikle kırmızı cilalı gaga ağızlı eserlerden gördüğümüz tasarım ve şekilde kendine özgü bir stil yaratılmıştır.

MÖ.2200-1200 olarak tarihlenen mezarlardan çıkartılan buluntularda toprağın gücünü simgeleyen diz çökmüş göğüsleri hizasında kollarını kavuşturmuş tanrıçaların ve yılan tutan boğa maskeli bereket figürleri ortaya çıkmıştır. Bunlar Anadolu’dan gelen ve Asya-Avrupalı olarak adlandırılan Armenoid ırkına ait insanlara aittir.
Kıbrıs Adası’nda sakin bir yaşam hakimdi. Fakat MÖ. 3000 yılında Bakır yatakları keşfedildi. Bununla birlikte yeni bir döneme girildi. İnsanlar bu madeni yaşamlarının her alanında kullanmaya başladı. Filistin, Suriye ve Mısır’dan insanlar adaya gelip yerleşmeye başladı. Bu vesileyle de bakıra dayalı üretim ve ticaret başlamış oldu. Adanın doğal zenginlikleri Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların ilgisini çekmeye başlayınca Kıbrıslıların ve Kıbrıs Adası’nın binlerce yıl farklı devletlerin egemenliği altında sürecek yaşam serüvenleri de başlamış oldu. Mesela Bronz Çağı’nda Girit’ten Minoslu tüccarlar (Minoun) geldiği zaman başlayan ticaret ilişkisiyle adaya Minos uygarlığının etkileri de gelmiştir. Bu tüccarlar adadaki halkla yaptıkları ticarette kullanmak üzere bir alfabe geliştirmişler fakat bu yazı günümüzde hala çözülememiştir.

Kıbrıs Bronz Dönemi, Eski Çağ

Tarih Öncesi Kıbrıs ‘ Bronz Dönemi ‘ Kalıntıları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ