Su İçmenin Faydaları

Elen Demirbaş

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.

Su İçmenin Faydaları

İnsan Vücudunda ki bütün sistemler, hücre ve tüm organlar yeterli su olmadan fonksiyonlarını kesinlikle tam olarak yürütemezler. Hücre içerisinde su miktarı yeterli ise, bütün hayati metabolizma doğru çalışır, su tüketimimizin sağlığımız için çok önemli olduğunu yıllardır duyarız ve bu durum her yerde karşımıza çıkan bir tabirdir. Bir insanın günlük su tüketimi ve en ideali, su ihtiyacının kişinin durumuna, hastaysa hastalık durumuna, hava sıcaklığına ve aktivasyonuna bağlıdır. Kişi su ihtiyacını bu durumlar karşılığında ayarlayıp temin edebilmelidir. Günlük su tüketimi ideali normal şartlarda iki ile iki buçuk litre olmalıdır. Gelelim insanların vücut ağırlıklarına göre su oranlarına; erkek de vücut ağırlığının yüzde altmışı, kadınlarda yüzde elli, çocuklarda yüzde yetmiş civarı su vardır. Genel olarak insan beyninin yüzde doksan beşi, akciğerin yüzde doksanın sudan oluştuğunu düşünürsek su içmenin faydalarını suya ne kadar çok ihtiyacımızın olduğunu buradan çıkarabiliriz. İnsanlar su içme ihtiyacını ancak susadıklarında yapmaktadırlar, oysaki durum bu olmamalı, su içmek için ya harcadığımız suyun iki katını, içerek, ya da farklı aktivitelerde bulunarak harcadığımız suyun fazlasını geri alarak yapmamız gerekir. İdrar rengimizin koyu sarı olması da suyu az tükettiğimiz anlamına gelmektedir, su içmenin faydaları insan sağlığı ve tüm canlılar için oldukça önemlidir.

Neden Su İçmeliyiz

Su tüketimini azaltacak olursak veya yeteri kadar su içmezsek, vücutta yağ miktarı artacağı için kilo almaya veya çeşitli hastalıklar yakalanma riskleri oluşur.

Zinde ve dinç kalabilmek için, bağışıklık sisteminin iyi çalışması gerekmektedir, bunun içinde suyu fazlaca tüketmemiz gerekmektedir.

Emziren kadınlarda suyun önemi çok fazladır, anne sütünün vücutta artış göstermesini sağlar.

Vücudun kan pompalanmasını kontrol altına alarak, elektrolitlerin denge oluşturmasına ve taşınmasına fazlasıyla yardımcı olur.

Su yeteri kadar tüketildiğinde cildimizin daha düzgün, yumuşak, parlak ve daha esnek olmasını sağlar.

Suyun en önemli özelliklerinden birisi de, vücutta taşıyıcı göreve sahip olmasından ötürü, hücrelere besin ve oksijen taşımasıdır. Böbreklerin kötü maddelerden temizlenmesine ve atıkların uzaklaşmasına yardımcı olur.

Su içmenin bedenimize faydalarını saymakla bitiremeyiz, sıcak havalarda buz gibi bir soğuk su içmek içimizi serinletir ve bu duygu başka hiçbir içecekte bulunmayacak güzellikte duygudur. Kısacası su hayattır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ