SOLİ ANTİK KENT (GÜZELYURT-LEFKE)

SOLİ ANTİK KENT (GÜZELYURT-LEFKE)

SOLİ ANTİK KENT (GÜZELYURT-LEFKE)

Dokuz Kıbrıs Krallığı’ndan birisine ev sahipliği yapan Soli, Antik dönemde kurulmuştur. Kıbrıs tarihinde önemli bir yere sahiptir. Adanın kuzey batı sahilinde Gemikonağı’nın 1.5 km batısında, Aşağı Bağlıköy sınırları içinde yer alır. Yakın bir tarihte yapılan kazılarda insan yerleşiminin MÖ 11.yüzyıl olduğu tespit edilmiştir. Asurluların haraç aldığı kentler listesinde Soli kentinin adı Si-il-il-lu olarak geçer. Soli ismini ünlü Filozof Solon’dan alır.

Soli şu şekilde anlatılır: MÖ. 600’de Aepea Kralı Phillkypros’un ülkesi daha iyi bir yere taşımak ister. Solon ona bereketli bitki örtüsü, verimli suyu ve iyi korunan bir limanı olan Soli’nin bulunduğu yeri önerir. Solon’un ismine atfen Soli kenti kurulur. Zengin ürünlerin pazarlandığı bir ticaret şehri olur.  Önemli bir liman kenti olarak gelişir. MÖ. 498 yılında diğer Kıbrıs Krallıkları ile birlikte Kıbrıs’ yöneten Perslere karşı başkaldırır fakat yenik düşer.  Şehir Perslerin eline geçer. Persler Soli kentini kontrol etmek için Vouni Sarayı’nı inşa ederler. Roma döneminde Soli en görkemli zamanını yaşar.

Yapılan kazılar bunu gün ışığına çıkartmıştır. Hırıstiyanlık tarihi içerisinde adada önemli bir yere sahiptir. Hristiyanlık konsüllerine katılmışlardır. MS. 325 İznik konsülü, 3. Sardes konsülünde 12 Piskoposla temsil edilerek o dönem içerisinde Piskoposluk merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bunların yanı sıra 4 İncil’den birini yazan misyoner Aziz Mark (St.Mark)’ın St.Auxibius’u vaftiz ettiği yer de Soli Kentidir. Daha sonra St.Auxibius, Havari St. Paul tarafından  buraya Piskopos olarak atanır. Soli’de bakır madenleri kapatılır ve limanlar girilemeyecek kadar dolar. Soli önemini ve gücünü kaybetmeye başlar. Kent birçok saldırılara uğrar. Son olarak da MS.7.yüzyılda Arap akınları ile büyük darbe alır ve yok olur. Bunlara rağmen 1927 yılında Soli’de yapılan kazılarda sahip olduğu tüm güzellikler ortaya çıkar.

Kazılar sonucunda mimarisi ve klasik-zengin altın, metal ve seramik malzemeli Helenistik döneme ait 7 mezar bulunmuştur. Kazılar sonrasında ortaya çıkan Yunan tiyatrosu kalıntıları üzerinde bulunan MS 2. ve 3.yüzyılda kayalık tepenin eteğine inşa edilen 400 kişilik Roma tiyatrosu, Kıbrıs’ın en eski kiliselerinden birisi, Afrodit ve Serapis Tapınakları, Isis, Agora ve Saray kalıntıları yer almaktadır. Soli Afrodit heykelinin gövde bölümü Güney Kıbrıs’ta bir müzede sergilenmektedir. !9.yüzyılda İngilizler Roma Tiyatrosu’nun oturma taşlarını Port Said’in iskele kenerlarını tamir ve inşaatı için kullanmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ