SELİMİYE CAMİ (SAİNT SOPHİA KATEDRALİ) -LEFKOŞA

SELİMİYE CAMİ (SAİNT SOPHİA KATEDRALİ) -LEFKOŞA

SELİMİYE CAMİ (SAİNT SOPHİA KATEDRALİ) -LEFKOŞA

Kıbrıs’ın en büyük ve görkeme sahip  ibadethanesi olmakla birlikte Gotik Mimari eserlerinden birisidir. Hagia Sophia adında bir Bizans kilisesinin üzerine kurulduğu da söylenenler arasındadır.

Latin Başpiskoposu Eustorge de Montaigu tarafından 1208 yılında yapımı başlatılmış olup 1326 senesinde de katedral kutsanıp ibadete açılır. Ada’daki en önemli kilise oluşundan dolayı, Luzinyan kralları için taç giyme törenleri de burada gerçekleşirdi. Katedral 1373 yılında Cenevizliler, 1426 yılında da Memlükler tarafından yağmalanır ve depremlerde zarar görür. 1491 yılındaki sarsıntılardan dolayı Katedralin doğu bölümü yıkılır ve Venedikliler tarafından tamir edilir. Tamirat sırasında Lüzinyan kralı 2. Hugh’ın mezarı ortaya çıkar. Bozulmamış bir şekilde duran cesedin başında altından taç, üzerinde ise altından eşya ve belgeler bulundu.

Katedral Fransız mimar ve ustaları tarafından inşa edilmiş olup Orta Çağ Fransız mimarisi ile şahane bir örneğini temsil eder. Saint Sophia Katedral’i, anıtsal bir kapıya sahip olup üzerindeki taş oyma pencereler, Gotik sanatının örneğidir. Girişin iki tarafında bitirilmemiş çan kulelerinin üzerine, Osmanlılar döneminde cami minareleri yerleştirilmiştir. İç kısım, üç koridor ve altı yan bölmeden oluşur. İçerisinde küçük ibadethaneler mevcuttur. Kuzeyde bulunan St. Nicholas‘a (Noel Baba), güneydeki ise  Meryem Ana ve St. Thomas Aquinas‘a adanmışlardır. Osmanlı döneminden sonra  Selimiye Cami olarak kullanılan ve caminin kadınlar bölümü olan kısım eskiden hazine dairesi olarak kullanılmaktaydı. Burada çok sayıda Luzinyan soylusu ve kralları gömülüdür. Bu mezarların mermer taşları hala döşeme kaplamasının bir kısmını oluşturmaktadır. Taşlar hasırlar ve kilimlerin altında kaldıklarından dolayı ayrıca cami içerisinde  ayakkabı giyilmediği için üstündeki  yazılar ve resimler bozulmadan kalabilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ