PROSTAT BELİRTİLERİ, PROSTAT KANSERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

PROSTAT BELİRTİLERİ, PROSTAT KANSERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Prostat, erkeklerin idrar kesesinin altında yer alan küçük bir salgı bezidir. Sadece erkeklerde bulunur. Görevi meni sıvısının büyük bölümünü salgılamaktır.

Genç erkeklerde boyutu ceviz büyüklüğündedir. Fakat 40 yaş sonrası ve 50 yaşların başında prostat büyür. Birçok erkek için sorun teşkil etmese de bazı erkeklerde bu büyüme idrar yoluna baskı yaptığı ve idrara çıkmada zorluk teşkil ettiği için ciddi bir sorundur. Diğer sorunlardan biri gece uykusunda sıklıkla idrara çıkma isteğidir. İdrarın akışı eskiye nazaran yavaşlar, idrarı yaparken zorlanma meydana gelir, idrarın bir kısmı akmış olmasına rağmen hala damla damla idrar gelir ve idrar yapıldıktan sonra bile hala boşalmamış gibi hissedilir. Büyüyen prostat ameliyatla küçültülebilir ve normal idrar akışı sağlanabilir. Bu ameliyat erkekte cinsel isteği ve gücü etkilemez fakat cinsel ilişki esnasında meni idrar torbasına boşaldığından dolayı baba olma olasılığı kaybolur. Bu durum da prostatın ileriki yaşlarda görülmesinden dolayı daha önce çocuk sahibi olmuş olan veya yaşlanmış olan erkekler için hiçbir sorun teşkil etmez.

Bu sorunla karşılaştığınızda asla utanmayın. Kesinlikle doktorunuzla bunu paylaşın. Çoğu sebepler prostat büyümesinden kaynaklıdır. Biraz can sıkar fakat ciddi değildir. Fakat yaygın olarak yaşlı erkeklerde görülebilen prostat kanserinin de belirtileri olabilir. Bu kanser türü genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bazı kanser türlerine nelerin daha çok etkili olduğu bilinmemektedir. Prostat kanseri de bunlar arasındadır. Henüz kanıtlanmasa da bazı bulgulara göre aşırı yağlı gıdalar prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Fakat ailedeki yakın akrabalarda prostat kanseri görülen kişiler için risk katlanarak artmaktadır. Böyle risk altında olan ve 40 yaşını geçen erkekler mutlaka düzenli olarak prostat muayenesi yaptırmalıdır.

Prostat kontrolü, makattan (rektum), yapılan bir muayene ve kan tahlili ile yapılmaktadır. 50 yaşını geçen her erkek bu hastalıktan rahatsızlık duyduğu anda kesinlikle doktora gitmelidir.
Prostat büyümesi ve kanser riskinden başka prostatı etkileyen bir husus daha var ki bu da genç erkeklerde görülmektedir. Bu prostat iltihabı denilen bir hastalıktır. Belirtileri ise sık sık idrara çıkmak ve meni boşalırken testislerde sancı duymaktır. Kesinlikle telaşlanmayın çünkü bu kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Prostat bezinin yanında olan ve penise giden ve sertleşmeyi kontrol eden bir takım sinir lifleri bulunmaktadır. Ameliyat esnasında bu sinirlerde biraz zedelenme olup peniste sertleşme güçlüğü (impotans) görüle bilmektedir. Ama bilinmelidir ki bu sinirleri güçlendirici ve koruyucu birçok teknik geliştirilmiştir. Fakat şu da bilinmelidir ki bu yöntemlerin uygulanabilmesi tümörün boyutuna ve prostat içindeki yerleşimine de bağlıdır. İmpotans gelişmiş olsa bile bunu değişik yöntemlerle tedavi ettirmek günümüzde mümkündür.

Prostat Kanseri
Vücut dokusundaki hücreler belirli bir kontrol mekanizması sayesinde kendilerini yenilerler. Bu şekilde zedelenen dokular yenilenir ve tamir edilir. Kontrol dışı çoğalanlar ise tümör denilen hücre topluluklarını oluştururlar. Bu tümörlerden bazıları büyüseler bile kök saldıkları dokuda sınırlı kalarak komşu organlara ilerlemezler. Bu tümör cinsine bening (iyi huylu) denir. Diğer bir kısmı sadece büyümekle kalmayarak diğer organlara da uzanıp tahrip ederler. Kan ve lenf dolaşımı ile uzağındaki organa bile sıçrayabilirler. Bu türe de malign (kötü huylu, habis) veya kanser denir. Bu kanserli hücreler köken aldıkları malign tümörden de ayrılabilir ve yeni yerleştikleri yerden ayrılıp vücutta dolaşarak çoğalabilirler. Bu tümörlere de metastaz denir.

Prostat Kanserinin Nedenleri
Bu kanser türünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bir grup araştırıcılar aşırı yağlı yiyecekler gibi çevresel faktörler olduğunu söylerken bir başka araştırıcı grup ise genetik (Ailevi-Kalıtsal) nedenleri öne sürmektedir. Neden ne olursa olsun prostat kanserinin bugün için kabul edilen en önemli risk faktörü yaşlanmadır. Bu kanser cinsinin gelişme riski de 50 yaştan sonra artmaya başlamaktadır.

Sizde Olabilirmi?
50 yaşın üzerinde bir erkekseniz kendiniz için veya aile üyesine önerebileceğiniz en iyi şey bu risk için kontrolü ihmal etmemenizdir. Unutmayın ki prostat kanseri erkeklerde en sık rastlanan kanser türüdür ve kansere bağlı ölümlerde ikinci sıradadır.

Kimler Risk Altındadır?
Yeterince uzun yaşayan tüm erkeklerde prostat kanseri gelişir. Yaş artışıyla birlikte prostat kanseri gelişme riski de artar. Bu kanser türünün %85’i 65 yaş üzeri erkeklerde saptanmaktadır. Fakat bazen çok daha genç yaşta da saptanmaktadır. Nedeni henüz bilinmemekle beraber Afrika kökenli erkeklerde kanserin gelişim riski daha yüksektir. Asya kökenli erkekler daha düşük risk taşımaktadır.
Prostat kanseri yıllarca hiç belirti vermeden çok yavaş büyür. Çok sinsi seyreder. Hastaya hiç belirti vermeden rahatsızlığı hissettirmez. Bu yüzden 50 yaş üzerinde erkeklerin doktora başvurması ve düzenli kontrol yaptırmaları çok önemlidir. Prostat kanseri tedavisi sizi, ailenizin ve toplumun sağlıklı aktif bir üyesi olarak yaşamınızı uzatarak değerli hale getirmektedir. Prostat kanserinin tedavisinin başarılı olması için en erken dönemde hastalık ilerlemeden yapılması ile mümkündür. Bilinçli ve bilgili olmak bu tedavinin birinci basamağını oluşturur. Unutulmaması gereken şudur ki tüm erkekler bu risk altındadır. Yine bilinmelidir ki tedavi edilebilecek bir hastalıktır ve tedavi döneminde de aktif yaşantınız aynı şekilde sürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. TAYFUN DENER dedi ki:

    BABAMDA ÇOK ÇEKTİK BU RAHATSIZLIKTAN BİZ ÇOK GEÇ KALMIŞTIK MAHALESEF SİZE TAVSİYEM DÜZENLİ KONTROLLERİ YAPTIRMAMIZ LAZIM BABALARIMIZ GEÇER DİYOR DİKKAT ETMİYOR BİZ DİKKAT EDELİM EVLAT OLARAK

    1. süleyman kel dedi ki:

      size katılıyorum tayfun bey benim babamda da var bu rahatsızlık evlat olarak biz sahip çıkalım onlar bize yıllarda baktı şimdi sıra bizde düzenli kontrollerin yapılması gerekiyor ne olur ihmal etmeyin

BİR YORUM YAZ