Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Parfüm tarzınızı yansıtır. Peki parfüm seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Parfüm doğal ve sentetik maddelerin karışımdan oluşur ve güzel kokular yayar. Ayrıca parfüm kullanıcısının da karakterini yansıtır. Bu nedenle parfüm seçimi oldukça önemlidir. Üst, orta ve temel olarak üç notadan oluşan parfüm ilk sıkıldığında duyulan koku üst nota olarak adlandırılır ve hemen dağılır. Sıkıldaktan birkaç dakika sonra duyulan koku orta notayı oluşturur ve bu da parfümün genel karakterini ortaya çıkartır. Sıkıldıktan yarım saat sonra ortaya çıkan koku da kalıcı olan temel notadır.

Parfüm seçerken ilk önce dikkat edilmesi gereken husus temizliktir. Teninizin temiz olması önemlidir. Temiz olmayan bir tende seçtiğiniz hiçbir koku hoş durmaz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer önemli ayrıntı da üzerinizde başka bir parfüm kokusunun olmaması gerektiğidir.

Parfüm kokusu her kişide aynı etkide durmaz. Kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ten yapısı ve kimyası tende nasıl duracağına ve etki göstereceğine karar verir. Ayrıca beslenme şekli, stres ve hormonlar da parfüm kokusunu etkilemektedir.

Parfüm seçimi yaparken ten renginiz ve cilt tipiniz de oldukça önemlidir. Uygun ten rengi ve cildinizin yapısına göre kullanacağınız parfümler daha kalıcı olacaktır.

Teninize göre parfüm seçimini nasıl yapmalısınız?

Sarışın ve beyaz tenli kadınlar genellikle kuru cilt yapısına sahip olurlar. Bu tarz bir ciltte  asit oranı fazlasıyla düşüktür. Bu ten rengindeyseniz çiçeksi kokuları tercih etmeniz uygundur. Böylece parfüm daha kalıcı olacaktır ve oldukça hoş kokacaktır.

Buğday tene sahipseniz zengin ve kuvvetli esansların karışımıyla oluşan şipre tercih etmenizi tavsiye ederiz. Şipre kalıcı bir etkide olup, temel notaları adaçayı, lavanta, meşe yosunu, paçuli, misk, ve sakızdır.

Esmer bayanların çoğu yağlı cilt yapısına sahipt olur. Bu durum parfümün kalıcılığını artırmaktadır. Esmer tenlilerin tercihi oryantal yada egzotik kokular olmalıdır. Bu tarz kokuların temel notaları değerli ağaçlar, vanilya, amber ve miskdir. Yağlı bir cildiniz varsa  baharatlı kokular sizde daha kalıcı ve hoş duracaktır.

Parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer temel husus da  en fazla üç koku denenmesidir. Üçten fazla koku koklandığı zaman koku duyusu etkisizleşir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gerçekten güzel yazı olmuş elektrik malzemeleri satışı yapan firmada çalışmaktayım, kışın özellikle mevsime uygun parfüm seçiyorum.

BİR YORUM YAZ