MİGRENİM Mİ VAR NE YAPABİLİRİM?

MİGRENİM Mİ VAR NE YAPABİLİRİM?

MİGRENİM Mİ VAR NE YAPABİLİRİM?

Migren hastası iseniz ve bir ayın 10 günü ağrı kesici kullanıyorsanız gün aşırı ve her gün baş ağrısı çekersiniz. Aslında aşırı ilaç alımı da her gün baş ağrısı çekmenize nedendir. Her gün ilaç almazsanız bu ağrılar kayboluyor ya da seyrekleşiyor. Bunu ortadan kaldırmak için iki ay boyunca ilaç almamamız gerekmektedir. Aksi takdirde bu ağrılar kronikleşir.

Migren tekrarlanan baş ağrısı ataklarından oluşan nörolojik bir hastalık tipidir. Genlerin rolü vardır fakat anne-babada bu hastalığın olması mutlaka migren hastası olacak diye bir şey söz konusu değildir.

4/72 SAAT SÜREN ATAKLAR

Migren ataklarında sırasında beyin zarı damarları ile beyin zarında bir tür iltihaplanma oluşur ve şiddetli bir ağrıya sebep olur. Beyinde aşırı bir duyarlılık oluşur. Ağrı başın sol veya sağ tarafında olmak üzere tek taraflıysa, ağrılar şiddetliyse, zonklama şeklindeyse, bulantı, ışıktan rahatsızlık varsa ve baş hareket ettiğinde bu ağrı artıyorsa çok büyük olasılıkla migrenden söz edebiliriz. Bunların birkaç tanesinin olması da yine migren tanısı dır. Ataklar aniden ortaya çıkıp 4/72 saat sürebiliyor.

Migren hastası kadınların yüzde 60’ında adet dönemlerinde baş ağrısı atakları sıklaşır. Sadece adet döneminde meydana gelen bir migren türü bile mevcuttur. Migren hastası kadınların hamilelik döneminin özellikle ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde iyileşme görüldüğü saptanmıştır. Yüzde 15 lik oranda ise tam aksine migren ağrıları kötüleşebiliyor. Hamilelik btiminde adet görülmeye başlandığı an migren ağrıları geri dönüyor. Genlerde migren için hazırlayıcı rol oynamaktadır. Bu mutlak olmasa da ailede migren varsa riski bir buçuk iki kat artırıyor. Auralı migrende (Nörolojik belirtiler gösteren) genetik etkiler daha çok etkilidir.Riski dört kata kadar yükseltiyor.

Bir migren hastası yaşı 80 bile olsa teşhis konulduğunda her gün ağrı kesici kullanması gereksizdir. 50 yıl önce migren hastası iseniz bile bu bu 50 yıl sonra da tekrarlayabiliyor.

MİGRENİ NELER  TETİKLER

Kadınlarda adet dönemi(2-3 gün öncesinden başlayıp adet bitimine kadar sürebilir)Uykusuzluk, Fazla uyku, hava değişikliği, Rüzgar, lodos, Öğün atlamak, Parlak ışık, güneş, Yorgunluk, Ani duygu değişimleri, Stres, keskin kokular, Sigara dumanı, Doğum kontrol hapları, Şarap (Genelde kırmızı şarap), bira gibi mayalı içkiler ve kişiden kişiye değişiklik gösteren bazı gıdalar.

3 SORUYLA MİGREN TESTİ

3 ay içerisinde iki ve üzeri baş ağrısı şikayetiniz olmuşsa, bu ağrılar yaşam kalitenizi ve günlük ihtiyaçlarınızı engelleyecek hatta doktora baş vurmanızı gerektirecek kadar şiddetliyse, ağrı sırasında ışıktan rahatsızlık duyuyorsanız, mide bulantısı varsa. Bu üç sorunun ikisine evet dediyseniz migren ihtimaliniz yüzde 90’ın üzerinde demektir. En erken zamanda bir nöroloğa baş vurmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. cennet çetin dedi ki:

  uykusuzluk sitres iyi gelmiyor dikkat etmeniz lazım benim de migrenim var uykusuzluk çok kötü yapıyor bir de size tavsiyem migreniniz tuttuğunda karanlık bir odada uyumaya çalışın

 2. fatma avcı dedi ki:

  benimde migrenim var bende migrenim tuttuğunda sessiz ve karanlık odada uyumaya çalışıyorum ve masajda çok iyi geliyor dinlendiriyor göz kenarlarınızdan yapılıcak masaj baya faydasını görürsünüz

 3. eser kara dedi ki:

  migreni stres rüzgar çok tetikler rüzgara dikkat etmeniz gerekir benim migrenim tuttuğu zaman at kestaneli krem kullanıyorum ve karanlık odada uymayı deniyorum denemenizi tavsiye ederim

 4. lale resen dedi ki:

  migren hastaları kesinlikle çok aç kalmayacak açtık tetikliyor soğuk hava stres en büyük etken birde size tavsiyem banyo yapıp dışarı çıkmayın sakın akşamları evde olduğunuz zaman yapın

BİR YORUM YAZ