Mide Bulantısı Neden Kaynaklanır? Nasıl Geçiririz?

Mide Bulantısı Neden Kaynaklanır? Nasıl Geçiririz?

Mide Bulantısının Nedenleri Nedir? Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hemen hemen her insanda görülebilecek bir durum olması yanında, Mide Bulantısı çoğu kişide sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur. Bazı hassas bünyeye sahip insanlar;  yolculukta veya sevmedikleri bir görüntü karşısında  herhangi bir olayda midelerinin bulandığını söylerler. Kusacakmış hissine kapılmak bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Mide bulantısı hangi hastalıkların habercisidir?

Çeşitli gribal enfeksiyonlarla, besin zehirlenmesinden dolayı  ortaya çıkabilen mide bulantısı; bazende kulak hastalıkları ( özellikle de iç kulak ), kalp rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği, gibi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Uzmanların açıklamalarına  göre bu bulantı genellikle tek başına ortaya çıkmaz ve bulantıya sebep olan hastalıkların diğer belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle; sadece mide bulantısında  paniğe kapılmak gereksizdir.

Mide bulantısında diğer nedenler; mide ülseri, araç tutması, diyabetik ketoasidoz, migren,  yüksek tansiyon, bağırsak tıkanması, mide ve bağırsak yırtılması, apandisit, safra iltihabı ve taşı ayrıca hamilelik gibi pek çok nedenlere de  bağlıdır.

Hamilelik Döneminde  Mide Bulantısı Nasıl Engellenir

Hormonlarda yaşanan değişimin bir sonucu olarak; hamile bayanların hamilelik döneminin 6. ayında mide bulantısı çoğalır. Peki bu bulantı nasıl geçer ve mide bulantısına ne iyi gelir ?

1) Mideyi boş bırakmadan sıklıkla ve az oranda  yemek yenmelidir. Boş bırakılan mide ve aşırı yemek  hamilelikte mide bulantısı ataklarını çoğaltacaktır. Yavaşça yemek en doğru harekettir.

2) Rahatsız edici kokulardan uzaklaşın, bilhassa esansiyel yağ kokuları, oda parfümleri, kadın – erkek parfümleri gibi kokulardan imkanlarınız dahilinde uzak durun. Bunun yanında; Sigara dumanının yoğunlukta  olduğu yerlerden ve çay-kahveden uzak durun.

3) Sabahları kalkmadan bir parça baharatı olamayan tuzlu bisküvi yenebilir ve ardından yavaşça ayağa kalkılabilir.

4) Susuz kalmamak en önemli noktalardan biridir. Mide bulantısı olan hamilelerin sıvı alımına çok dikkat etmesi  gerekmektedir.

5) Bir diğer önemli detay ise; hayatın tamamında  ve özellikle hamilelik süreçlerinde kızartılmış, aşırı tuzlu ve baharatlı  yağlı, işlenmiş, yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

6) Aşırı sıcak içeceklerden uzak durun.

7) Meyve ve su ile hazırlanan buzlar emilerek de mide bulantısı geçebilir.

8) Aşırı sıcak ortamlar da bulantıyı tetikler. Biraz yürüyüş ve temiz hava mide bulantısına iyi gelebilir.

Zencefilin Mide Bulantısına Etkisi

Mide bulantısı için, zencefil ve zencefilli içecekler iyi gelir. Bir parça taze zencefil  emerek  veya zencefili  içeceklere ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Bunun yanında; Nane ve elma gibi gıdaların da faydası çoktur. Fakat  aşırı miktarda alınan her besin mide bulantısına neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. naz özen dedi ki:

    çok acı ve baharatlı yememek lazım oda çok rahatsızlık veriyor bir de hayatınızda su kesinlikle olmalı mideniz bulandığı zaman ıhlamur için içine bir kaşık bal faydasını göreceksiniz ılık ılık için

  2. menşure han dedi ki:

    çok bulantınız varsa tuzlu çubuk kraker gibi şeyler yemenizi tavsiye ederim bir de yemeği çok sıcak yemeyin baharattan uzak durun ben bulantı sorunumu böylelikle çözdüm

BİR YORUM YAZ