Kedi Besleme Konusunda Önemli Bilgiler

Kedi Besleme Konusunda Önemli Bilgiler

Kediler kendilerini naza çekmeyi seven ve sürekli ilginin üzerinde olmasını isteyen canlılar olmaktadır. Bundan dolayı da sahipleri ile zaman zaman zor anlar yaşayabilirler. Bu durumu gören insanlar ise çoğu zaman kedi beslemekten korkarlar ve hatta beslemeye dahi kalkışmazlar. Bizde bu yüzden yaşadığınız sorunları dikkate aldık ve kendi beslemek isteyen kişiler için kedi besleme konusunda önemli bilgiler vereceğiz. İşte size iyi bir 10 ipucu.

Kedi Besleme Konusunda Önemli Bilgiler

Bilmeniz gereken ilk konu onların yemek ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılamanız gerektiği olmaktadır. Kediler daima hareket içinde olan canlılardır ve bundan dolayı da sürekli enerji kaybı yaşarlar. Enerji kaybı yaşayan kedilerin yorgun ve bitkin düşmemeleri için zaman zaman yemek yeme ihtiyaçları olmaktadır. Bundan dolayı kedilerinizin mama ihtiyaçlarını aksatmamanız gerekmektedir.

Kedilerin bulundukları alanlar onlar için uygun olmalıdır. Çünkü kediler rahat olmayı severler ve rahat olmadıkları yerden bir an evvel kurtulmak için ellerinden gelenleri yaparlar. Rahat olmadıkları yerde doğru düzgün oyunlar oynayamayacak oldukları için geniş alanları severler. Bundan dolayı da kedilerinizi sürekli kafeslerinde bırakmaktan uzak durun.

Kedilerinizin görünüşlerine ve bakımlarına dikkat etmelisiniz. Bu konuda kediler için en önemli olan konulardan ikisi ise tüyleri ve kiloları olmaktadır. Besliyor olduğunuz kedileri onlar için özel olan ve onlara ait olan mamalar ile beslemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sevimli dostunuz fazla kilolara ya da gereğinden az kilolara sahip olabilir ve sağlığından olabilir. Öte yandan kedilerinizin tüylerinin uzunluğuna dikkat edin. Çünkü gereğinden fazla tüy uzaması tüy dökmelerine neden olabilir.

Hastalık geçiren ya da çeşitli cerrahi operasyon geçirmiş olan kedilerinizin sağlığına önem vermeli ve yaraları ile yakından ilgilenmelisiniz.

İlk defa bir kedi türü besliyor olabilirsiniz ve haliyle bu konuda tecrübesiz olabilirsiniz. Bunun için kedilerinizi hangi mamalar ile beslemeniz gerektiğini veteriner doğrultusunda öğrenmeniz gerekmektedir.

Kedinize verdiğiniz mama oranlarına dikkat etmelisiniz.

Eğer kuru mama kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka iyi bir veterinere danışmanız gerekmektedir.

Kedinizin yaşadığı yerleri sürekli temizlemelisiniz ve pis ortamlardan uzak tutmalısınız.

Kedinizi yaş mamalar ile besleyecek olursanız bu mamaların kokusuz ve düzgün besinler içermesine dikkat etmelisiniz.

Kedinizin özür bir beslenme tarzı olmasını isteyebilirsiniz. Fakat bu yanlış bir düşünce olmaktadır. Çünkü kediler çok enerji harcar ve sürekli yemek ihtiyacı duyabilir. Özür beslenme ile hayatını sürdüren bir kedinin ise aşırı kilolar nedeniyle sorunlar yaşaması mümkün olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kedi Blog dedi ki:

    Çok muhteşem bir yazı olmuş ellerinize sağlık oldukça başarılı bizler Kedi Blog olarak takip ediyoruz sizi.

  2. Kedi Malzemeleri dedi ki:

    kedi besleme açısından bayağı faydalı bir makale olmuş Kedi malzemeleri satışı yapan firma olarak beğenerek okuduk.

BİR YORUM YAZ