İKON MÜZESİ (ARCHANGELOS MİCHAİL KİLİSESİ)-GİRNE

İKON MÜZESİ (ARCHANGELOS MİCHAİL KİLİSESİ)-GİRNE

İKON MÜZESİ (ARCHANGELOS MİCHAİL KİLİSESİ)-GİRNE

Girne’de eski liman bölgesinde yer alan bu yapı, 1860 yılında yapılan Archangelos Michail Kilisesi olup, 11 Haziran 1990 tarihinde Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından elden geçirilmiş ve ikon müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Archangelos Michail Kilisesi 1860 yılında inşa edilmiş olup, doğu-batı yönünde uzanan tek mekanlı bir kilisedir.

Girne Limanı’nın hemen yanındaki tepede yer alır. Daha sonradan eklenen kule bir sembol olarak yerleştirilmiştir. Bunun amacı Girne’yi her taraftan görebilmektir. Müzede Girne’nin her bölgesinden toplanan ikonlar burada sergilenmektedir. Müzede, kiliseye ait ikonlar yanında, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi koruması altındaki ikonlar da sergilenmektedir.

İkonların üzerinde, Hz. İsa ve mehtelif azizlerin resimleri bulunmaktadır.  İkonların birçoğu 19.y.y. sonrasına ait olup,  o dönemdeki  ikon ressamları Hollanda ve Almanya’dan özel ikon boyaları ithal etmekteydiler.  19. yüzyıl sonlarından günümüze dek kullanılan bu boyalar, düz ve parlak görünümü olma özelliğine sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ