Geleneksel KKTC Festivalleri

Geleneksel KKTC Festivalleri

KKTC’de her yıl yaz mevsiminde geleneksel festivaller düzenlenir. Kışa  girerken ve bu festivalleri  arkamızda bırakırken size bu cennet adanın en güzel etkinlikleri olan festivallerinden biraz söz etmek istedik. Bir sonraki sezonda tatil planı yapmak isteyenlere ve geleneksel Kıbrıs kültürünü daha yakından görmek isteyenlere bir hatırlatma yapmak istedik.

Geleneksel KKTC Festivalleri

Geçmiş yıllarda düzenlenen Kıbrıs Festivalleri  panayır olarak adlandırılırdı. Günümüzde artık  bu etkinlikler festival olarak adlandırılmaktadır. Festivallerin adı genellikle o bölgede üretilen ürünlerin adını taşır ve bu ürünlerle sağlanan yiyecekler satılmaktadır. Kıbrıs mutfağından örnekler, kebap ve tatlı çeşitleri, konserler, şans oyunları, lunaparklar, güzellik yarışmaları ve birçok faaliyetler bu festivaller aracılığıyla konuklara tanıtılmaktadır.

KKTC Festivalleri Ve Tarihleri

Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali günümüzde bir dünya markası haline gelmiştir.  Festivalin düzenlenme tarihi Mayıs-Haziran ayları arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’ın önemli ve oldukça görkemli olan bir festivali de Mağusa Kültür Sanat Festivalidir.  Dünyaca ünlü birçok sanatçı bu festivalde her yıl bir araya geliyor. Festival Haziran-Temmuz ayları arasında gerçekleşiyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi her yıl Eylül ayında geleneksel Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin ev sahipliğini yapıyor.  Festival KKTC’nin en önemli festivalleri arasında olup yurt dışından gelen tiyatro grupları ile sergilen oyunlar büyük ilgi uyandırıyor.

Girne Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Zeytin Festivali Ekim ayında gerçekleştiriliyor. Festivalin amacı Kıbrıs kültürünün kutsal ağaçarından olan zeytin kültürünü tanıtıp, yaşatmaktır.

Bir köklü festival daha var ki; Her yıl Haziran-Temmuz ayları arasında düzenlenen Güzelyurt Portakal Festivali, Naranciye cenneti Güzelyurt ve Lefke bölgemizin tanıtımı açısından oldukça önemlidir.

Kıbrıs Festival Kültürüne en fazla katkı sağlayan bir diğer festival ise İskele Festivali’dir. Haziran-Temmuz ayları arasında yapılmaktadır.

Mehmetçik Üzüm Festivali Ağustos ayında gerçekleştiriliyor. Bölgenin üzüm kültürü ve üzümden üretilen birçok gıda ürününün  sergilendiği bir festivaldir.

Geçiitkale Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan Hellim Festivali de Ağustos-Eylül ayları içerisinde düzenlenir. Festivalin amacı Kıbrıs’ın çok önemli olan hellimine sahip çıkmak ve Kıbrıs hellimi kültürünü yaşatmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ