| KIBRIS ORTAM |

Coronavirüs’ten Sonra Şimdide Hanta Virüsü Paniği Korkuttu!

Çin’in Yunnan eyaletinde otobüste yaşamını yitiren bir kişinin test sonucu Hantavirüs olarak belirlendi.

Coronavirüs’ten Sonra Şimdide Hanta Virüsü Paniği Korkuttu!

Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan ve toplumsal bir mücadeleye yol açan Coronavirüsü kabusu sürerken Çin’de bir kişinin hantavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesi büyük paniğe yol açtı.

Hanta Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nedir?

Çin’in Yunnan eyaletinde otobüste yaşamını yitiren bir kişinin test sonucu Hantavirüs olarak belirlendi. Bu gelişme ile birlikte kafalarda yeni bir soru işareti ve panik oluştu. Haber yayınlandığı andan itibaren bu virüsle ilgili birçok paylaşım ve yorumlar sosyal medyanın da gündemini oluşturdu.

Hanta Virüs Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? Nereden Bulaşıyor? Belirtileri Nedir?

Önce şunu hatırlatalım; Uzmanların bu konuda verdiği açıklamada salgın tehlikesi olmadığıdır. Virüs fare, fare idrarı, tükürük ve dışkısına temas eden insanlara bulaşıyor. Hantavirüs Akciğer Sendromu (HPS) olarak adlandırılan hastalığa neden oluyor. İnsandan bir diğer insana bulaşmıyor ve salgın tehlikesi yaratmıyor.

Hanta Virüs RNA virüsüdür. İlk izole edildiği yer olan Güney Kore de yer alan Hantan nehridir. Bu nedenle Hantavirüs olarak adlandırılmıştır. Kırım-Kongo olarak bilinen kanamalı ateşli virüs gibi ateş ve kanama semptomları ile ilerliyor.

Bazı kemirgenlerin en çok da farelerin taşıyıcı oldukları bilinmektedir. Kemirgenlerdeki dışkı, idrar gibi yollarla enfekte ortamı oluşuyor ve bulaşıcı olabiliyor. Bulaşma yolu ise dışkı ve idrar çıkartısının solunması ile gerçekleşiyor. Belirtileri; Kaslarda ağrı, yorgunluk, ateş, kanama gibi belirtiler veriyor. Akciğer ödemi, böbrek yetmezliği, hipertansiyon gibi sonuçlar yaratıyor ve ölümcül sonuçlar da yaratabiliyor. Karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, bulantı gibi belirtiler de Hantavirüsü belirtileri arasında bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ