Cep Telefonlarının Bilinmeyen Olumsuz Yüzü

Cep Telefonlarının Bilinmeyen Olumsuz Yüzü

Cep telefonları günümüzde en etkili iletişim aracı olmakla birlikte genellikle gençlerde birçok sağlık problemleri oluşturuyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları, genellikle cep telefonunu yoğun olarak kullanan gençlerde boyun, el ve bilek rahatsızlıkları konusunda artış görüldüğünü vurgulamaktadır.

Cep Telefonlarının Bilinmeyen Olumsuz Yüzü

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon merkezlerinde hızla çoğalan eklem ağrısı şikayet başvuruları genellikle günümüz koşullarının ve elimizden düşürmediğimiz iletişim aracı olan cep telefonlarının bilnmeyen olumsuz yüzü ile kaynaklı olmaktadır. Bilinçsiz kullanılan telefon, bilgisayar ve tabletler farkında olmadan birçok rahatsızlığı oluşturuyor.

Dijital Dünya Gençlerde Eklem Rahatsızlıklarını Oluşturuyor

Cep telefonu, bilgisayar ve tapletlerin günümüz teknoloji dünyasında çok fazla artış göstermesi nedeniyle hastalık yaş aralığı da düşüş göstermiştir. Yapılan araştırmalarda 10 yıl öncesine kadar boyun, bel, bilek ve el rahatsızlıkları ile doktora başvuran hastalar 40 yaş üzeri olanlardı. Fakat günümüzde bu başvuruların çoğunluğu gençlerden oluşmakta ve giderek de artış göstermektedir.

Araştırmalara Göre Günde 78 Kez Cep Telefona Bakılıyor

Türkiye genelinde her 10 evin 8 tanesinde internet mevcut olup akıllı telefon kullanım sayısı %90’ın üzerindedir. Yapılan araştırmada gün içerisinde ortalama olarak 78 kez akıllı telefonana bakılıyor. Bu rakam da Avrupa ortalamasının 1.5 katını oluşturuyor. Sabah kalktıktan 15 dakika sonra telefona bakılıyor ve bu da %86 oranında yapılıyor.  Gençler akıllı telefon kullanımı sebebiyle duruş bozukluğu, ve boyun ağrısı problemleri yaşıyor. Sürekli boyun eğik tutulduğu için bu bölgede boyun kireçlenmesi, kas bozukluğu, omurilik bozuklukları oluşuyor. Bu rahatsızlıklar da maalesef 30 yaşın altına inmiş bulunmaktadır.

İhtiyacınızdan Fazla Kullanmayın

Akıllı telefonların kullanım yaşı günümüzde 10 yaşın altına kadar inmiştir. Akıllı telefonlar ihtiyaç kadar kullanılmalı ve kullanılan zamanlarda vücuttan uzak tutularak sürekli ayni elde kullanılmamalıdır. Yaşanmakta olan el ve boyun ağrıları ilerleyen zamanlarda kalıcı hale gelebileceği gibi ameliyat gerektirecek kadar da ciddi bir problemdir. Gençler bu ciddi problemin üzerinde pek fazla durmasa da  bilinçlendirmek için ebeveynlerin teşvik etmesi son derece gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık Kangaroo Lojistik olarak sizi takip ediyoruz başarılar dileriz.

  2. Gerçek telefon hakkında güzel bir yazı olmuş, bizlerde instagram takipçi hilesi sitesi sahibi olarak severek okuduk yazınızı devamını bekleriz.

BİR YORUM YAZ