CANBULAT TÜRBE VE MÜZESİ- GAZİMAĞUSA

CANBULAT TÜRBE VE MÜZESİ- GAZİMAĞUSA

CANBULAT TÜRBE VE MÜZESİ- GAZİMAĞUSA

Gazimağusa surlarının güney kısmında bulunan yer önceden Venediklilerin cephanesi olan yerdi.  Canbulat, Kilis Sancak Beyi olup Kıbrıs’ın fethine karar verildiği zaman  Anadolu Beylerbeyi İskender Paşa’nın önerisi üzerine birliğe dahil edilmiştir. Lefkoşa’nın fethi sırasında gösterdiği başarıdan dolayı 18 Eylül 1570′te Mağusa’yı kuşatan Osmanlı Ordusu’nun sağ kanadında İskender Paşa ve Derviş Paşa ile birlikte görev alır.

Arsenal Burcu’nda kanlı çarpışmalar oluyordu ve Venedik askerleri Osmanlı Ordusunun kaleye girmesini engellemek üzere buraya keskin bıçaklarla kaplı çark yerleştirmişti. Bu durum üzerine kaleye girmesi imkansız hale gelen Osmanlı ordusunun önünü açmak için, Canbulut Paşa beyaz atının üzerine binerek çarkı durdurmak ister ve beyaz atının üzerinde çarkın içine girer. Çark bozulur ve ordu buradan kaleye girer. Burada savaş gerçekleşir. Efsane der ki ; Çarkta başı kopan Canbulat Paşa başını koltuğunun alır ve savaşır. Bunu gören ordu da yüreklenerek kaleyi fetheder. Arsenal Tavyası’nda şehit olan Canbulat Paşa’nın Türbesi, tabyanın altına yapılır bu tabyanın adı Canbulut Tabyası olarak değiştirilir.

1 Ağustos 1968 tarihinde Canbulat Paşa Türbesi ile Osmanlı ve arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müze olarak hizmete açılmış, sonra yıpranmalardan dolayı tekrar düzenlenmiştir. Düzenlemenin ardından  2008 yılında müze olarak hizmete girmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ