Avokado Nedir? Nasıl Yenir?

Avokado Nedir? Nasıl Yenir?

Avokado Nedir? Nasıl Yenir? İşte bunun cevabını sizler için hazırladık!

Avokado defnegiller familyasına ait bir bitkidir. Avokado bitkisinin anayurdu Meksika olmakla beraber tropikal bölgelerde ve akdeniz iklimi  hakim bölgelerde yetişmektedir. Türkiye de ise daha çok Antalya ve İskenderun da yetiştirilmektedir. Avokado nun bir diğer adıda günümüzde timsah armudu olarak da bilinmektedir. Avokado bitkisi genel olarak yeşil ve kırmızı renklerde olmaktadır. Avokado içerisinde büyük miktarda A ve E vitaminlerinin yanı sıra B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleride bulunmaktadır.

Avokado meyvesinin kabuğunun altında bulunan beyaz kısmı yenilmektedir. Tadına iyi şekilde varabilmek için tam olarak olgunlaşmış bir avokado almanız özellikle gerekmektedir.

Peki Bu Avokado Nasıl Yenir?

Avokado öncelikle enine olarak bıçakla ortadan ikiye bölünmeli ve 2 parçaya ayrılmalıdır. Ortasında bayağı sert bir çekirdek olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Çekirdeği kesmeye çalışmayınız. Bıçak  ya da benzeri sert bir cisim yardımı ile içindeki çekirdeği çıkartmalısınız. Bıçağın kesen kısmını sert bir şekilde çekirdeğin ortasına vurun ve çekirdeğe saplayın. Sonra bıçağı sağa sola oynatarak hareket ettirerek çekirdeği yavaşça meyveden ayırınız. Kestiğiniz parçanın içinde bulunan beyaz kısmı bıçak ile küçük kareler şeklinde veya ince ince doğrayın ve dilerseniz bir kaşık yardımıyla kabuğundan ayırarak bir tabağa boşaltınız. Avokadonuzu yemek için hazırladınız. Şimdi isterseniz farklı yeme usullerine bir göz gezdirelim. Avokadonuzu bir kaba koyup üzerine tuz ve biber serpiştirerek yiyebilirsiniz. Salatanın içinde zenginlik olarak kullanabilirsiniz. Yaptığınız bir sandviç veya hamburgerin içine çeşit olarak koyabilirsiniz. Tavaya koyup üzerine yumurta kırıp afiyetle yiyebilirsiniz. İnce şekilde doğranmış yada ezilmiş avokadoyu sarımsaklı yoğurt ile karıştırıp zevkle yiyebilirsiniz. Et, tavuk ve mantar gibi sote yaparak yiyebilirsiniz.
Umarız bu makalemiz işinize yaramıştır. Daha farklı ve değişik yazılarımız için; Bizi takip etmeye devam edin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ