Kamran Aziz Hayatını Kaybetti

Kamran Aziz Hayatını Kaybetti

Kamran Aziz Hayatını Kaybetti

Kıbrıs’ın yetiştirmiş olduğu müzisyen ve eczacılarından Kamran Aziz hayatını kaybetti.

Kıbrıs’ım, Al Yemeni Mor Yemeni ve Kıbrıs Zeybeği ile tanınan Aziz, 95 yaşında yaşında hayata veda etti. Bir aydı akciğer rahatsızlığından dolayı tedavi görmekte olan Kamran Aziz hayatını kaybetti. Kamran Aziz sevenleri tarafından onun bestesi olan  “Al yemeni mor yemeni” ve “Kıbrıs’ım” şarkılarıyla uğurlandı.

Kamran Aziz, Kıbrıs Türk Toplumu’nun ilk kadın besteci ve eczacılarındandır. 1922 yılında Kıbrıs’ta sıtmanın ortadan kaldırılması mücadelesiyle tanınan Dr. Mehmet Aziz’in kızı olarak dünyaya geldi.

Müzik eğitimine 8 yaşında iken piyano çalmayı öğrenerek başladı. Nicosia American Academy’den  mezun oldu. 1944’te tamamladığı farmakoloji eğitiminin ardından ilk Kıbrıslı Türk kadın eczacılardan biri olarak 1997’ye kadar hizmet verdi. Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nin kurucularından Kamran Aziz hayatını kaybetti.

Kamran Aziz meslektaşı olan Jale Derviş ile birlikte batı müziğinin icrası ve öğretilmesine çok büyük öncülük etti. Yabancı parçalara sözler yazdı.1950 yılında “Kamran Aziz ve Arkadaşları” adlı bir müzik topluluğu kurdu.

Birçok ödüle sahip oldu.  Aziz’e, Cumhuriyet Meclisi Kültür Komitesi de 2008’de özel ödül vermişti. Yüzlerce bestesi bulunmaktadır. Kıbrıs Türk Folk müziğinin de öncülerindendir. Kamran Aziz’in en tanınmış besteleri arasında “Kıbrıs’ım”, “Al Yemeni Mor Yemeni”, “Seni Orakta Gördüm”, “Gelin Geliyor Gelin”, “Kıbrıs Zeybeği”, “Kıbrıs’ım Sana Ne Oldu”,  “Orak Zamanı Geldi” yer alır. Ayrıca Girne Anafartalar Lisesi marşının da bestecisidir. London School Of Music, Kıbrıs Müzik Okulu ile  Amerikan School of Music’ten  sertifikaları bulunuyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ